یکی از رايج‌ترين مشکلاتي که ممکن است هر فردي با اجاق گاز خود پيدا کند، روشن نشدن شعله آن است. امروزه در تمام اجاق گازهاي مدرن از يک سيستم جرقه زن و فندک برقي استفاده مي‌شود تا شعله گاز در کسري از ثانيه روشن و آماده آشپزي شود. اگر شما نيز به دنبال علت کار نکردن فندک اجاق گاز خود هستيد و در اين باره اطلاعات زيادي نداريد با ما تا انتهاي اين مطلب همراه باشيد.

علت خرابي فندک اجاق گاز

پيش از انکه دليل اصلي کارنکردن فندک اجاق گاز را معرفي کنيم بهتر است اطلاعات مختصري درباره سيستم جرقه زن اجاق گاز و انواع فندک‌ها پيدا کنيد. براي کار کردن فندک برقي در اجاق گازهاي امروزي، از يک ترانس جرقه زن برقي استفاده مي‌شود که به 2 نوع ساده و اکتيو تقسيم مي‌شوند.

تفاوت ترانس ساده با ترانس جرقه زن اکتيو در آن است که در ترانس ساده در تمامي شعله‌هاي گاز جرقه زده مي‌شود اما تنها شعله‌اي روشن مي‌گردد که دسته گاز آن توسط کاربر باز شده باشد. اين در حالي است که در ترانس جرقه زن اکتيو جرقه تنها شعله باز شده به وجود خواهد آمد.

سازندگان اجاق گاز تنها از 2 نوع فندک در محصولات خود استفاده مي‌کنند تا کاربر براي روشن کردن اجاق گاز نيازي به کبريت يا مواد اشتعال زا نداشته باشد:

بررسي علت هاي کار نکردن فندک اجاق گازهاي مختلف

اين فندک با چرخانده شدن دسته و باز شدن مسير گاز به سمت سر شعله، شروع به کار کرده و جرقه توليد مي‌نمايد.

اين فندک به صورت يک کليد مجزا بر روي پنل اجاق گاز تعبيه شده و کاربر پس از باز کردن دسته شعله مورد نظر، بايد آن را روشن کند تا عمل جرقه زدن انجام شود. لازم به ذکر است که پس از روشن شدن اجاق گاز بايد کليد فندک را خاموش کنيد تا ديگر جرقه توليد نشود.

مهم‌ترين مواردي که باعث کار نکردن فندک اجاق گاز مي‌شود، مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:

  1. وصل نبودن اجاق گاز به برق ساختمان

اولين قدم جهت پيدا کردن علت خرابي فندک اجاق گازبررسي اتصال دستگاه به برق ساختمان است. با توجه به اينکه تمامي فندک‌ها با استفاده از انرژي برق توليد مي‌شوند در صورتي که سيم اجاق گاز را به پريز متصل نکرده باشيد، فندک کار نخواهد کرد و امکان روشن کردن شعله‌ها از طريق دستگاه ممکن نيست.

  1. فعال بودن قفل کودک

قفل کودک بر روي اجاق گاز باعث مي‌شود که از عملکرد فندک در برخي از مدل‌هاي موجود در بازار جلوگيري شود. بدين ترتيب اگر کودکي قصد روشن کردن شعله‌ها بدون نظارت والدين خود را داشته باشد در اين کار موفق نخواهد بود. اگر اجاق گاز خود را به تازگي نصب کرده‌ايد و بدون هيچ دليلي سيستم جرقه زن اجاق گاز وظيفه خود را انجام نمي‌دهد از باز بودن قفل کودک مطمئن شويد.

  1. وجود رطوبت و مايعات در نزديکي شعله اجاق گاز

يکي از مهم‌ترين دلايل کار نکردن فندک اجاق گاز وجود رطوبت در نزديکي سرشعله‌هاي گاز و مرطوب بودن بدنه فندک است. در اين حالت امکان جرقه زدن فندک و روشن شدن اجاق گاز نيست. براي رفع اين مشکل لازم است که تمام محيط کف اجاق گاز را تميز و خشک کنيد تا فندک بتواند به خوبي جرقه توليد کند.

نکته: جرقه‌هاي يک فندک سالم، آبي رنگ هستند و در هر 1 ثانيه حداقل يک جرقه توليد مي‌شود. در صورتي که جرقه توليد شده در فندک آّبي رنگ نبود و يا تعداد جرقه‌هاي کمي توليد مي‌شد بايد براي تعمير گاز بوش يا ديگر برندها از يک تعميرکار مجرب کمک بگيريد.

  1. قطع بودن اتصالات فندک

تميزکاري غير اصولي اجاق گاز و يا جابه جايي اشتباه اين وسيله، مي‌تواند باعث شود که اتصالات نازک و حساس فندک قطع گردد. در اين حالت برق به فندک نخواهد رسيد و انرژي لازم براي توليد جرقه ايجاد نخواهد شد. براي رفع اين مشکل بايد از يک تعميرکار کمک بخواهيد تا سيم فندک را در جاي خود نصب و محکم کند.

  1. مسدود بودن شعله

جمع شدن تکه‌هاي کوچک مواد غذايي در شعله و نزديک فندک به مرور زمان باعث مسدود شدن مسير شعله و خراب شدن فندک خواهد شد. براي رفع اين مشکل نياز است که به صورت کامل تمامي چربي‌ها و ذره‌هاي مواد غذايي جمع شده را از بين ببريد. لازم به ذکر است که اگر اين مواد براي مدت زماني طولاني در اين ناحيه باقي بمانند احتمال خراب شدن کامل سيستم جرقه زن اجاق گاز وجود دارد و بايد براي تعويض اين قطعه اقدام کنيد.

  1. ضربه وارد شدن به ترموکويل

يکي از موارد موثر در کار نکردن فندک اجاق گاز، وارد شدن ضربه به ترموکويل کنار شعله است. اين قطعه حساسيت بالايي دارد و در صورت ضربه خوردن از اتصالات برقي خود در داخل اجاق جدا مي‌شود. براي جلوگيري از بروز اين مشکل توصيه مي‌شود که در هنگام تميز کردن اجاق گاز دقت کنيد که به فندک و ترموکويل آسيبي نرسد. البته اگر ترموکويل از اتصالات جدا شود جاي نگراني نيست چرا که با باز کردن پيچ‌هاي سر شعله مورد نظر و برداشتن صفحه رويي مي‌توانيد به سيم فندک دسترسي پيدا کرده و آن را به جاي اصلي خود وصل کنيد.

  1. نوسانات برقي

نوسانات شديد برقي مي‌تواند باعث سوختن کامل فندک شود و همين مشکل موجب مي‌شود که ديگر جرقه توليد نگردد. براي رفع اين مشکل راهي به جز تعويض فندک و قطعات سوخته آن نيست. البته شما مي‌توانيد با نصب يک محافظ برق مناسب ميزان نوسانات وارده به اجاق گاز خود را تا حد زيادي کاهش دهيد تا عمر سيستم جرقه زن اجاق گاز شما افزايش يابد.

  1. خرابي دکمه فندک غير اتوماتيک

همان طور که گفتيم در مدل‌هايي که فندک آن اتوماتيک نيست دکمه مجزايي براي شروع به کار فندک قرار دارد که کاربر بايد آن را به صورت دستي فعال کند. در صورتي که اين دکمه به دليل فشار زياد به دکمه يا ورود کثيفي و رطوبت بيش از حد به داخل خراب شود، کاربر با مشکل کار نکردن فندک اجاق گاز مواجه خواهد شد. براي تعمير گاز اخوان يا ديگر برندهايي که اجاق گاز با دکمه فندک غيراتوماتيک دارند، پيشنهاد مي‌شود که از يک تعميرکار ماهر در اين زمينه کمک بگيريد.

درخواست تعمیرات آنلاین برای تمام مناطق