دکتر حسین خدمت
جستجوی ساده محتوایی
تاریخ جاری
98/12/05 دوشنبه 15:46
کنترل فونت
Text + Text -

بنر ستون سمت راست
یک خاطره
آمار بازدید
98/12/05
بازدید: ٣٠٩
IP: ۵٩

98/12/04
بازدید: ١۶۶
IP: ٩۶

98/12/03
بازدید: ١۴٨
IP: ٨۶

98/12/02
بازدید: ٣١۶
IP: ٩١

98/12/01
بازدید: ١۶٣
IP: ١٠٠

98/11/30
بازدید: ١٨٩
IP: ١١٠

98/11/29
بازدید: ٢٣٢
IP: ١١١


افراد آنلاین: ١
IP: 3.218.67.1
از: ...
پرینت
#٣٧
بازدید: ۵١٧۵
92/06/11 دوشنبه 20:35

توصیه‌های مهم دکتر خدمت در بیماری‌های گوارشی

۱- برنامه غذایی منظم داشته باشید و از پرخوری بپرهیزید.

۲- غذای خود را به آرامی میل کنید و خوب بجوید و از مصرف آب و مایعات زیاد حین مصرف غذا و تا یک ساعت پس از آن پرهیز کنید.

۳- مصرف مختصر آب، دوغ و نوشابه گازدار بعد از گرفتن گاز آن (در حد نصف لیوان) همراه غذا اشکالی ندارد.

۴- از مصرف ترشی، تندی و ادویه های تند نظیر (سیر، فلفل و پیاز) بر سر سفره غذا بپرهیزید.

۵- مصرف پیاز پخته یا پیازچه خام و نیز لیمو ترش و نارنج بر سر سفره برای خوش طعم کردن غذا و افزایش اشتها بلامانع است.

۶- از تند خوردن، صحبت کردن حین صرف غذا و بحث و مشاجره بر سر سفره بپرهیزید.

۷- استرس، مشغولیت ذهنی و فکر و خیال بیش از حد علائم بیماری‌های گوارش را تشدید می‌کند. بنابراین، از موارد تنش‌زا بپرهیزید و سعی کنید در زندگی آرامش خود را حفظ کنید، بر اعصاب خود مسلط باشید و مشکلات را با سعه‌صدر، گذشت و گشاده رویی حل کنید تا فشارهای عصبی منجر به تشدید علائم بیماری شما نشود.

۸- مصرف غذاهای آماده، کنسرو شده و فست فود در صورتی که مداوم و مکرر نباشد و رعایت نکات بهداشتی دقیق در تهیه و مصرف آنها انجام شود اشکالی ندارد.

۹- مصرف میوه خام، سبزی خام و آب فراوان طبیعی‌ترین و سالم‌ترین غذای شماست حتی اگر متعاقب آن احساس سنگینی مختصر معده، تورم شکم و درد معده ملایم کنید. با ادامه مصرف موارد بالا این علائم نیز به حداقل خواهد رسید. مصرف میوه و سبزی فراوان منجر به شادابی و نشاط جسم و روح شما می‌شود سیستم گوارش را ورزش می‌دهد، سیستم اسکلتی را تقویت می‌نماید و پوست را سالم و جوان و با طراوت نگه می‌دارد.

۱۰- مصرف حبوبات و سایر مواد غذایی پر فیبر برای سلامتی بدن و سیستم گوارش ضروری است. بنابراین با ایجاد مختصر علائم گوارشی پس از مصرف این مواد آنها را از سبد غذایی خود حذف نکنید. خیساندن چند ساعته حبوبات و کاهش میزان روغن و ادویه خورشت علائم گوارش متعاقب مصرف حبوبات را به حداقل می‌رساند.

۱۱- اگر یکی از انواع میوه ها و حبوبات علائم شدید گوارشی ایجاد می‌کند همان مورد را حداقل به مدت کوتاه از رژیم غذایی خود حذف کنید ولی هیچ‌گاه به این بهانه با کلیه میوه ها و حبوبات قهر نکنید.

۱۲- تحرک کافی و ورزش‌های هوازی نظیر نرمش، شنا، دوچرخه سواری، پیاده روی، کوه نوردی و ... بهترین تقویت کننده های سیستم گوارش و سایر اعضای بدن هستند. بنابراین حداقل ۴۵-۳۰ دقیقه در روز و حداقل ۵ روز در هفته ورزش کنید.

۱۳- در صورتی که در هنگام آندوسکوپی یا کلونوسکوپی از داروی آرامش بخش یا مواد بیهوشی برای شما استفاده شده است تا پیدا کردن هوشیاری کامل و تمرکز کافی از رانندگی جداً بپرهیزید.

۱۴- درد مختصر شکم، تورم و نفخ و خونریزی مختصر روده بعد از انجام کلونوسکوپی طبیعی است. در صورتی که هر یک از موارد بالا شدید یا مداوم باشد حتماً با پزشک خود تماس بگیرید.

۱۵- اگر از دخانیات نظیر سیگار و قلیان استفاده می‌کنید در اولین فرصت آن را به طور کامل ترک کنید. دخانیات سیستم‌های دفاعی گوارش را ضعیف و سیستم‌های آسیب رسان و تهاجمی را تقویت می‌کند و تأثیر داروهای گوارش را کاهش می‌دهد.

۱۶- اگر از الکل یا نوشابه الکلی استفاده می‌کنید آن را نیز ترک کنید. الکل موجب ورم معده، تشدید علائم رفلاکس، بزرگی کبد، کبد چرب و نیز هپاتیت می‌شود.