دکتر حسین خدمت
جستجوی ساده محتوایی
تاریخ جاری
98/12/05 دوشنبه 15:18
کنترل فونت
Text + Text -

بنر ستون سمت راست
یک خاطره
آمار بازدید
98/12/05
بازدید: ٢٩٢
IP: ۵٧

98/12/04
بازدید: ١۶۶
IP: ٩۶

98/12/03
بازدید: ١۴٨
IP: ٨۶

98/12/02
بازدید: ٣١۶
IP: ٩١

98/12/01
بازدید: ١۶٣
IP: ١٠٠

98/11/30
بازدید: ١٨٩
IP: ١١٠

98/11/29
بازدید: ٢٣٢
IP: ١١١


افراد آنلاین: ١
IP: 3.218.67.1
از: ...
پرینت
#٣۶
بازدید: ١٧٠۶٨
92/06/11 دوشنبه 20:24

فیبرواسکن کبد و کاربرد آن

در شماره پاییز ۱۳۹۱ فصلنامه بیمارستان عرفان با آقای دکتر حسین خدمت (فوق تخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی) در مورد فیبرواسکن کبد مصاحبه‌ای صورت گ

مصاحبه با دکتر حسین خدمت

 

در شماره پاییز ۱۳۹۱ فصلنامه  بیمارستان عرفان با آقای دکتر حسین خدمت (فوق تخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی) در مورد فیبرواسکن کبد مصاحبه‌ای صورت گرفته است.

 

با عرض سلام و نهایت احترام لطفاً در مورد کبد و عملکرد آن در بدن توضیح دهید.

کبد یکی از مهم‌ترین ارگان‌های حیاتی بدن است که اعمال فیزیولوژیک مهم و متعددی انجام می‌دهد که ازجمله آن‌ها تصفیه خون، دفع مواد زاید سمی، تولید بسیاری از مواد غذایی و هورمونی، ذخیره‌سازی و تبدیل مواد ضروری بدن می‌باشد.

 

آسیب به این بافت بدن چه عوارضی به دنبال دارد؟

آسیب بافتی به کبد در بسیاری از موارد مزمن، غیرقابل برگشت و بدون علامت است و صرفاً با آزمایش‌های دوره‌ای می‌توان به این آسیب پیش‌رونده پی برد. آسیب پیش‌رونده کبدی، سبب تخریب بافت کبدی می‌شود. بافت ترمیمی ایجادشده نیز همراه با لیفی شدن یا فیبروز کبد است که منجر به سختی بافت کبد می‌شود. بسته به میزان سختی یا فیبروز کبد می‌توان به شدت بیماری کبدی و به میزان برگشت‌پذیری آسیبِ وارد شده پی برد.

 

از فیبرواسکن چه استفاده‌هایی در بیماری‌های کبدی می‌شود؟

فیبرواسکن بی‌خطرترین روش تشخیص دقیق فیبروز کبد و میزان فیبروز می‌باشد که به سادگی و بدون ورود سوزن یا ایجاد خطر برای بیمار، آسیب کبدی را تشخیص می‌دهد.

 

آیا این روش به آمادگی خاصی نیاز دارد؟

بستری شدن یا حتی ناشتا بودن برای انجام این روش تشخیصی لازم نیست. درد و خونریزی در این روش وجود ندارد. این عمل در طول چند دقیقه به طور سرپایی انجام می‌شود و نتیجه بررسی، سریعاً در اختیار بیمار قرار می‌گیرد.

 

در حال حاضر چند دستگاه فیبرواسکن در سطح جهان وجود دارد؟

حدود ۱۰۰ دستگاه فیبرواسکن در حال حاضر در سطح جهان وجود دارد. تعداد ۵۳ کشور جهان تاکنون مجهز به این دستگاه شده‌اند و بیمارستان عرفان اولین بیمارستان خصوصی است که در ایران مجهز به این سیستم شد و در حال حاضر تعداد بسیار محدودی از این دستگاه در ایران وارد شده است.

 

نظر شما در مورد بیوپسی کبد به عنوان بررسی بافت کبدی چیست؟

اگر در نظر بگیریم که بیوپسی کبد در حال حاضر استاندارد برای بررسی بافت کبدی است و در بیماری‌های مختلف نظیر هپاتیت‌های مزمن، هپاتیت‌های ناشی از چربی، هپاتیت الکلی، هپاتیت دارویی، هپاتیت متابولیک نظیر ویلسون و هموکروماتوز، هپاتیت کلستاتیک و سیروز کبد کاربرد تشخیصی دقیقی دارد و باید اذعان کنیم که فیبرواسکن کبد همان اطلاعات تشخیصی را بدون هیچ خطری به پزشک و بیمار ارائه می‌کند. خطرات بیوپسی کبد نظیر خونریزی و درد که گاهی اوقات بسیار شدید است و متأسفانه ممکن است منجر به مرگ بیمار شود، در این روش وجود ندارد.

صدها مقاله معتبر در خصوص موارد تشخیصی دقیق از این وسیله در معتبرترین مجلات پزشکی تاکنون به چاپ رسیده است. میزان فیبروز یا سختی کبد در روش فیبرواسکن به صورت کمی و دقیق مشخص شده و در اختیار بیمار قرار می‌گیرد.

 

در این مصاحبه در مورد نحوه استفاده از دستگاه فیبرواسکن با آقای دکتر شهرام آگاه (فوق تخصص گوارش و کبد) هم صحبت کوتاهی داشتیم.

ضمن عرض سلام و تشکر از اینکه وقت خود را در اختیار فصلنامه عرفان قرار دادید لطفاً در مورد نحوه انجام فیبرواسکن و تفسیر آن توضیح بفرمایید.

نحوه انجام فیبرواسکن بسیار راحت و ساده است. این روش غیرتهاجمی و از طریق تماس پروپ دستگاه که شبیه پروپ سونوگرافی است با پوست ناحیه کبد در بین دنده‌ها می‌باشد. مقداری ژل به سر پروپ زده شده و پروپ در فضای بین دنده‌ای گذاشته می‌شود. بیمار درحالی‌که طاق‌باز خوابیده یک نفس عمیق کشیده و نگه می‌دارد و ما معمولاً طی یک تا سه دقیقه یک فیبرواسکن خوب انجام می‌دهیم و با یک تا سه موقعیت مختلف امواج اولتراسوند به کبد تأیید شده و زمان برگشت آن تفسیری از سرعت حرکت صدا در بافت کبد است که این سرعت میزان سفتی کبد را به ما نشان می‌دهد و به دنبال آن پزشک بر اساس عدد به دست آمده از فیبرواسکن می‌تواند سفتی کبد را اندازه‌گیری کند.

با توجه به بی‌خطر بودن و سهولت استفاده در زمان مختصر برای انجام بررسی مجدد، فیبرواسکن قابل تکرار می‌باشد و با توجه به مزمن بودن بیماری‌های مورد بررسی نظیر هپاتیت‌های مزمن و سیروز، بیمار را می‌توان در این روش به صورت دوره‌ای و منظم پیگیری کرد. عدد کمی به دست آمده از فیبرواسکن به راحتی قابل تطبیق و تبدیل به سایر ایندکس‌های معتبر نمره دهی فیبروز (سیروز کبد) نظیر سیستم نمره دهی متاویر (Metavir scroring index) می‌باشد.

نکته مهم اینکه تفسیر صحیح توسط پزشک آشنا به تفسیر آن صورت گیرد به نحوه‌ای که غیرطبیعی بودن آن ممکن است مثبت کاذب باشد. مواردی که در آن فیبرواسکن معنی بیماری مزمن کبد را نمی‌دهد شامل موارد زیر می‌باشد:

۱) امواج اولتراسوند از استخوان یا یک رگ بزرگ عبور کند.

۲) در مواردی که بیمار افزایش قابل توجه بیلی روبین داشته باشد.

۳) در مواردی که به دنبال نارسایی قلبی احتقان عروق کبدی وجود داشته باشد.

 

با تشکر از اساتید محترم

فصلنامه بیمارستان عرفان، پاییز ۱۳۹۱، سال اول، شماره سوم، ص ۳ و ۴.